Mimochodem

Jako každá epizoda, směr, styl nebo tisíce různých sdružení podobného ražení má i Duo Heinz své podhoubí, vlivy, zrod, svůj (zdánlivý) nástup, vrcholné období i pozdní, úpadkovou fázi.
Naše zdroje a rašeliniště zvuků se vyvíjeli nesourodě. S bráchou nás spojovala podobná náklonnost k hluku, ke kazetám se všemi alby Sonic Youth, k neodhlučněnému sklepu našeho domu, kde se v rohu krčily Amatky s legendárním úzkým šroťákem, zesáky Tesla a porůznu posháněné bedny. Nebo synťák z rádia, z kterého trčela neuzeměná šňůra, podlazený kytary a první nahrávky na kazeťák JVS, z kteréhožto pak bratr přeletoval cedulku na bustr (takže kytarovou krabičku od JVC ještě nikdo neviděl). Dokázal jsem hodiny trávit u zkoumání všech odstínů zpětné vazby u staré Jolany, kytary, kterou mám dodnes a jejíž vzhled je už dost "vintage". Zhruba od roku 1993 do 1997 to pak byly nahrávky, vytvářené vrstvením stop na kazety. Dneska už nechápu, jak neuvěřitelné množství energie a času jsem byl ochoten do těch zašumělých instrumentálek vkládat. Časem právě tyhle kousky tvořily základ produkce Dua Heinz.

A pak samozřejmě gramofon a plastové desky z ruského časopisu Vesoloje kartěnky - dvě vystoupení stejnojmenného sdružení byly ve znamení dřevního noise - přebuzená kytara, Karlovy neúprosné bicí repetice a trubka. Začínalo se vždy na start Gagarina - pasáž z nejohranější desky Kartěnek. Na jednom z těch dvou koncertů nám neznámý chlapík fandil, že jsme prej jak Einstürzende Neubauten v začátcích (cha chá).
Pak zakoupení notebooku (což ale nebyl ten správnej laptop, protože borci na elektroniku maj přece zásadně Jabka) a první kousky ve starých Fruity Loop. Ale nejlépe se osvědčily i obyčejné wav smyčky. A hodně lo-fi.

Nástup Dua Heinz s bratrem by se dal počítat s první účastí naživo v rámci festivalu Řepice 2007. Zavření ve sklepě naproti pódiu, rachot a beaty, které měly vyplňovat mezery mezi kapelama a kterážto produkce nikoho zvlášť nezaujala. Možná kromě Josefa Jindráka z Polí5.
Hraní na Malé Alternativě v roce 2007 byl předěl...s bráchou jsme se tak snažili zahrát něco "solidního", že to nakonec bylo nakonec spíš o ničem. Sotva se začalo v té směsce hudby něco dít, přepnul jsem to na jinou složku. měl jsem utkvělou představu, že toho máme zahrát za krátký čas co nejvíc. Už jen zapojit všechny naše krámy a šňůry a odehrát nějaké "songy" do 3/4 hodiny byl pro nás tehdy nadlidský úkol. Věci fungovaly, když jsme s nima byli zalezlí pod lampičkama ve starých brodských kasárnách. Hromady sesbíraných zvuků i měkkých kytarových melodií a beatů se tam vrstvily se samozřejmostí. Pokud jsme však vylezli před lidi, většinou naráz nefungovaly šňůry, nebo nešlo něco zapojit nebo to někde brumilo - to nás provázelo pořád. Málokdy jme měli z hraní dobrý pocit...snad kromě Bohuslavic, kde se nám hrálo přirozeně, protože cokoli bylo dovoleno (a aparát fungoval). Obecenstvo ten výše zmíněný pocit nepatřičnosti nemohlo zaregistrovat...těm pár spřízněným duším se věci líbili, jak byly nebo je pochválili z přátelství.

Vrcholné období možná ani nebylo, ale mohly to být léta 2007-2008. Vlastní CD samonákladem, DIY kousky, sólo akce, vernisáže. Věděli jsme s bráchou, že bratská fikce Dua Heinz je jen taková hra. Při posledním společném hraní v Hudebním bazaru v Ostravě mě přepadl intenzivní pocit "Vždyť tohle nikoho nezajímá, na co to je?" Po pár kouscích jsem vypojil šňůry a nazdar (bazar).

Pak už jsme si jen po svém vadli. Brácha skryt v závětří v Brodě a já vystaven smogu v Ostravě. Několik mezníků Dua Heinz, které bylo už jen mono, by se našlo...nicméně veškeré přípravy vyzněly někdy naplano, začínalo mi být jasné, že takovýhle mix, pokud není dělaný intenzivně, nemůže vyznít přesvědčivě. "Rekreační" Duo Heinz si monotónně šumělo v polích. Dělat tohle s nasazením znamená nechávat si ty zvuky stále v hlavě a nedovolit jim ustoupit (nebo jinak řečeno: Nenechat se tím nepohltit, tedy nedovolit si ten luxus, že hudba v hlavě ustane). Klasická teze je, že na to není čas. Já a bratr jsme se nechali rozleptat, každý po svém, ale i jiným, neméně častým alibismem - jsme zmoženi produkcí a vrstvení zvuků, kterých je všude kolem tuna v tisíci mutacích. Nadprodukce. Nemožnost předat jemné předivo konkrétních melodií a přiměřené porce hluku v takové formě, v jaké bychom si "přáli" je vpustit a zakódovat do uší a myslí potencionálního posluchače. Nesoulad, typický rozpor.

Hudební sdružení všeho druhu zažívají obdobné fáze. Velké množství je jich i na tomhle webu. Nadprodukce. Nové skladby, nová alba, novinky. Starý vzhled Bandzone byl lepší (nová grafika proti starým zvyklostem) , minulý vizuál ČT2 byl lepší, první alba jsou lepší než ty poslední (na pár vyjímek). Nechceme množit zvuky už jednou vyřčené. Nechceme propagovat, nechceme mít Facebook profil. Používat tyhle chabé výmluvy - ale množství omleté hudby je děsivé.
Duo Heinz byla a je osobní záležitost, smíchaná z myšleného a slyšeného. Podobné kytarové rify už asi někde zazněly, podobné beaty jde odkudkoli stáhnout nebo naloopovat, vcelku zajímavé ambientní plochy jde jednoduše vygenerovat i z toho nejprimitivnějšího softwaru...co s tím?
My si necháme fiktivní Duo Heinz na fiktivní důchod. Na prodlouženou pozdní fázi. Asi tady už nebudou přibývat novinky (??)
Jádro Dua Heinz zůstalo někde na kazetách a ve ztracených souborech a v krabičkách, ukradených ze zkušebny.
Ale rozhodně to nebalíme, to teda ne. Zní to třeba trochu nabubřele...my si ten ryzí zvuk ponecháme v tom nejzažším konci sklepa a nedopustíme si pomyšlení, že zcela vyšumí.
Jednou, až budem mít s bráchou sklepní bar, tak tam zajděte (ha).


____pauza____2010-2011...(říjen 2010 - vykradená zkušebna___prosinec 2010 - kix of PC)


V sobotu 20. 3. 2010 v klubu Stará Aréna v Ostravě proběhl v rámci generálkového března  komponovaný večer Jarní pelmel.
Duo /aka mono/ Heinz tentokráte obstaralo delší kousky s videem, produkci nápadně připomínající  podzimní Atlantik.
Akce proběhla v rámci rozjíždějících se aktivit Staré Arény, jsou navázány na projek www.ostrava2015.cz  .

Vděčné to tvůrčí pole vernisáží, navíc tak výborně sehraného ženského seskupení 001.
Holky malují stále a už od výšky pospolu. A jde jim to dobře.
Info o malířské skupině 001 - www.skupina001.info
Záznam z vernisáže zde:
001

12. 11. 2009 od 19:00 v klubu Atlantik v Ostravě bude Duo Heinz "robiť muziku" na slavnostním zahájení ozvěn
Queer Filmového festivalu MEZIPATRA. Info: www.klubatlantik.cz


Výtečný zvuk Duo Heinz v mono sestavě 24. 9. 2009 v klubu Atlantik v Ostravě. Padesátiminutové pásmo mělo podtitul
"little noise ambient." Tentokrát hodně ze starých desek a kazet a něco málo rachotícího midi z bazarových kláves.
Takovýhle zvuk by mělo Duo Heinz mít: ruchy, šumy a praskání, z kterého vylézají a zase zapadají melodie a beaty. A projekce,
bez ní to prostě neni ono. Hrstka návštěvníků odcházela zvukově i vizuelně nasycena. Děkujeme, příště zase něco kápnem...

atlantik
Pilné přípravy na zářijovou produkci. Zveme srdečně na 24.9. 2009 do ostravského klubu Atlantik (www.klubatlantik.cz). V pozvánce slibujeme býti víc out než chill out - nakřáplý ambient, špetka klasického hluku i překroucený pop. S využitím všech komponentů (nový přírůstek - klávesky Yamaha) jsme odhodláni být hlučnější a důraznější, než na Minimaratonu. Od laptopů více k analogu, oddati se zvukovému dialogu...

Duo Heinz mají profil na Bandzone. Jednoduché, přehledné, praktické ...bandzone.cz/duoheinz

Krátkou reportáž z Minimaratonu elektronické hudby v Ostravě vysílá ČT v sobotu 29. 8. 2009 v pořadu Kultura.cz
(nutno mít WMPlayer pro web)

ostravske dny
Duo Heinz zahráli 22. 8. 2009 na Minimaratonu elektronické hudby v rámci festivalu Ostravské dny 2009.
Program celého večera byl vskutku nabitý. Tolik laptopistů na jednom místě člověk jen tak nevidí a produkce měla velký rozptyl:
od tichých ambientů (Palacký a Neumann) a zkreslených kytarových setů (Richter a syn) k rafinovaným audio - vizuálním
kouskům (Boot ,Double Affair ) a totálnímu industriálu ( Napalmed ).

Duo Heinz a spřízněná kapela Trio Heinz zahráli 13. 6. 2009 v polské Opoli. Nebyl to žádný festival performance, jak se zprvu zdálo, pouze v té době běžel v Opoli Festival piosenky polskej. Anti-akce Duo a Trio Heinz se odehrála v jazzovém klubu Ostrówek, kde hlavně z Tria byli přinejmenším překvapeni. Hlouček věrných se však našel.
Koláže z videí od Anny Marcinkowske zde doprovodili heinzovský mišmaš. Kečup music!

Nový Jičín 17. 4. 2009
Utajená vernisáž naší kamarádky Pavly. Představila nám fotky z Krakowa, dýchající tajuplnou atmosférou. Podzim našeho mládí, Wisla se líně šine středem města, které je "mekkou polského symbolismu". A v závěru večera o patro níž proběhl výborný a téměř komorní koncert postplutovských Fru Fru v klubu Galerka . Děkujeme. Dowidzenia příště...

jicin

klid_pozvanka
Klub KLID 1. 4. 2009
V rámci výstavy čtyř autorů a společně s projekcí zazněly na apríla v ostravském klubu Klid některé kousky z dílny Dua Heinz. Vděčné pole zvukových doprovodů vernisáží ukázalo heinzovskou tvorbu opět ve zdařilejší podobě. Klasické ambientně-hlukové sety podpořené basovou linkou mr. Vaňka z Tria Heinz se prolínaly s projekcí Anny Marcinkowske.
Bohužel ze zde přiloženého záznamu to moc poznat nejde, tak se omlouváme za sníženou kvalitu všeho (zvuku, obrazu i záběrů):Hudební bazar 13.2. 2009
No, ten kdo byl může posoudit. V Hudebním bazaru jsme vypustili do éteru sotva tři skladby. Byla to taková výplň mezi vystoupením Tria Heinz a Slezské Tworby. Špatný zvuk, nějaké ty nefungující šňůry, křečovité kytarové vstupy. Hlukové kořeny nezapřeme, nicméně poučení zní: šňůru od kytary příště přilepit izolepou! Nu, co zrobime. Slibujeme skalním fanouškům Dua, že příště na nějaké komornější akci předvedeme koncentrovanější výkon.

bazar foto
Foto Hudební bazar

bazar
DUO HEINZ a TRIO HEINZ ZAHRAJÍ V OSTRAVĚ
Zde jest pozvánka na hudební událost sezóny: sdružení Duo Heinz a nově i Trio Heinz zahrají v rudém srdci čech a Moravy své pitoreskní kytary a hluky, doprovázené kazetovými a datovými samply všemožného druhu. Hra potenciometrů a strun rozezní v příhodné páteční datum ostravský klub Hudební bazar. Tento minifestival kapel doplní i našlapaná a dobře sehraná drumbasová dvojice Slezská Tworba. Jste srdečně zváni.

odkazy:
SLEZSKÁ TWORBA/www Hudební Bazar Ostrava /Program Hudební Bazar Ostrava na ov-kluby.net

chilli
Zveme na akci Čili, čilá chilli párty.
ostré občerstvení + host Duo Heinz


SALON KLIŠÉ SALON KLIŠÉ SALON KLIŠÉ:
V sobotu 13. 12. 2008 proběhla opět velmi vydatná vernisáž v Galerii Pod Svícnem ve Frýdku-Místku. Každoroční Salon si vzal tentokrát na mušku mnohostranně uchopitelné téma "klišé". Mnoho stepilých výtvarníků a spanilých výtvarnic zde složilo svá díla na oltář umění (och, takové klišé). Zapěl voiceband se silnými náměty "Klišé už není, co bývalo!" a Mr. Mixér zahrál remixy hitů našeho srdce. Výstavu můžete shlédnout do 30.ledna 2009.

frydek
Listopad 2008 - Zahájen zkušební provoz stránek "TRIO HEINZ"___>>>vstupte<<<

frydek
Naopak v sobotu 4. 10. 2008 proběhla velmi vydatná vernisáž grafik Táni Šedové v salonku Pavlač v Galerii Pod Svícnem ve Frýdku-Místku. Hudba tentokrát rezonovala s tisky ze základových desek PC. Výstava potrvá do do 7.listopadu 2008.

V pátek 3.10. 2008 proběhla menší performance na vernisáži v Orlové v místním KD (rozuměj kulturáku) v rámci výstavy "Jdeme dál". Byl to jen závěrečný remix jinak bohaté kulturní vložky. Tak si to dáme do složky, foto > zde <

Letní plody...nějaké novinky ve videu > zde < (sekce "Turist klips", Tatranské vzpomienky letošného leta alebo "Vladimir" pršící) a o něco více kytar mezi MP3 > zde< play.

Účast Dua Heinz jako alternativní chill out (a ješťě více out) scény na letošním festivalu v Řepici nevyšla. Žel žel. Zdravíme všechny, se kterými jsme se tentokrát ve vísce Řepice nedaleko Strakonic o víkendu 25. až 27. 7. nesešli. Věříme, že i devátý ročník proběhl v příjemné "rodinné" atmosféře a s plnými břichy piva Dudák a Nektar. Program festivalu viz www.repice.wz.cz.

pozvanka video_bohuslavice
V sobotu 28. 6. 2008 proběhla v Art mlýnu v Bohuslavicích u Kyjova akce s příhodným názvem "Místní lidová tvořivost". Na programu bylo několik divadelních spolků, vernisáž, performance a hudba. Duo Heinz vystoupili v plném nasazení a v poměru účastníci účastníkům.

new 2 x zkušebna:
zkusebnazkusebna
1) Obdoba Dua Heinz s Jiřím Slavičínským a jeho harmonikou. Video a´la tv (Island).
2) Pučí jaro a ve zkušebně se zrodilo cosi jako "TRIO HEINZ"(?). Název ještě domyslíme. Kytara, basa, bicí...

play celá nahrávka

minikino1 minikino2 minikino3 minikino5
Od března 2008 můžete shlédnout v Minikině v Ostravě před každým filmem krátké spoty. Nejčastěji pouštěným spotem
s pracovním názvem "MINIMINI" se můžete pokochat zde (v nižší kvalitě), nebo na stránkách Minikina.

pozvanka kosohorska
7.2.2008 v 18 hodin proběhla vernisáž výstavy kreseb Lenky Kosohorské v ostravské Galerii kresby Minikino kterou provozuje Galerie Holec. Hudební doprovod k výstavě nazvané "Bez tíže" byl taktéž bez tíže, vyloženě piánko. Malé dětské piánko je jeden
z nejstarších instrumentů, jimiž Heinz disponuje...nepočítáme-li kytaru, z které je vyluzován zvuk a hluk už cca 12 let.

pavlac pozvanka_frydek frydek
V sobotu 2.2. 2008 od 18:00 Duo Heinz hudebně dobarvil už tak barevnou výstavu malířek Markéty Vlčkové a Natalie Pěrkové Knotkové. Akce tato odehrála se ve Frýdku Místku ve známém neobyčejném domu, baru, trafice a galerii Pod svícnem.
Markéta a Natalie jsou částí malířského sdružení "Přítelkyně" a ve Frýdku představují cykly svých turecko-afrických inspirací. Copak nám to holky tvoří si můžete shlédnout v archivu Galerie Perkof .

img/pozvanka_bunkr.jpg
Ve čtvrtek 13.12. 2007 se vydařila akce v bizardní zkušebně atomového krytu. Z pléna zazněl návrh k zopakování, sklepní zábava třicátníků bude mít tedy snad za čas pokračovaní. Příště opět remix Broučků a Heinzovské sety...

img/kastan.jpg kastan
Duo Heinz vystoupili v sobotu 24.11. 2007 na festivalu Malá Alternativa v klubu Kaštan, Praha 6...

img/fiducia.jpg fiducia img/video_fiducia.gif
...a 26.11. 2007 v klubu Fiducia v Ostravě (v prostorách galerie Dole) v komorním složení...

Výstavy a vernisáže jsou vděčné miniaturní hudební pole. 28.9. 2007 proběhla vernisáž Jana Karpíška s názvem EKOZAHRADNÍKOVY KRESBY ŠTĚTCEM NA PAPÍŘE v ostravské Galerii kresby Minikino.

academia
Petit Heinz může být třeba jedna půlka Dua. Ochutnávka s Jiřím Bosákem proběhla v Ostravě v kavárně nakladatelství Academia 26.9. 2007.

V létě na festivalu v Řepici víc out než chill out. K původně zamýšlené divadlní sekci co by kamenem dohodil...

sklep